donderdag 23 januari 2025

Eén week winterwandelen in het Kleinwalsertal

Vrijdag 10 januari 2025 Brakel-Riezlern.

Eindelijk is het zover. Een wintervakantie in Oostenrijk is aanstaande.  We worden om zeven uur opgehaald door Jan van Zanten, die ons met de gele bus naar het station in Zaltbommel brengt.  Ja want we gaan dit keer met de trein. We gaan daar met z'n tweetjes onze 40 jarige bruiloft vieren en wel in de Alte Bank in Riezlern. Daar zijn we al eens een keer eerder geweest. We hebbben zelfs het zelfde appartement toegewezen gekregen.

We nemen trein naar Utrecht waar we om negen uur op de hogesnelheidstrein ICE naar Ulm zoeven. Onderweg bereikt deze trein snelheden van ruim 300 km per uur.  We reizen eerste klas dus hebben we een luxe coupe met heerlijke stoelen. We passeren plaatsen als Keulen, Bonn, Mannheim en Stuttgart. Naast ons, aan de andere kant van het pad, zit een vrouw te werken op haar laptop. Ze vraagt of we even op haar spullen willen letten als ze even iets gaat halen in de restauratiewagon. Dat vinden wij geen probleem. Als ze terug komt vertelt ze dat ze dominee is en dat ze gaat preken in Zurich, Zwitserland en dat ze zat te werken aan een preek. Dat gaat allemaal in het Engels, vertelt ze. Ik merk op dat ik de preek wel af had willen maken, terwijl ze eventjes weg was. Na Stuttgart gaat het er om spannen of we aansluiting hebben op de trein naar Oberstdorf. Als we het station van Ulm binnen rijden zien we de trein naar Oberstdorf gereed staan maar nog voor onze trein op het perron stopt zien we dat de trein naar Oberstdorf zich al in beweging zet. Jammer,  nou moeten we een uur wachten.
Om 15.17 uur rijden we dan toch Ulm uit in de richting van Oberstdorf.  We komen langs Memmingen, Kempten en Sonthofen en komen om 17.25 uur in Oberstdorf aan. Daar is het nog 15 minuten wachten op de bus die ons in een 20 minuten naar Riezlern brengt.
We stoppen nagenoeg voor de deur van appartementencomplex "Alte Bank" Het blijkt dat de sleutel in een enveloppe links van de deur tussen een spleet in de muur zit. Dit horen we als we aanbellen. Snel de koffers in het appartement gezet en dan nog snel even boodschappen doen bij de M-preis. Dat kan nog net voor zeven uur. Daarna koffers uitpakken en  lekkere macaroni gegeten. Ook nog een spelletje Rummicub gedaan. 

Voor het filmpje op Youtube klik hieronder


Zaterdag 11 januari 2025 Mittelberg-Innere Wiesalpe-Riezlern [voor route klik hier

Het is vandaag onze 40 jarig huwelijksjubileum. Na een heerlijke nachtrust komen we maar langzaam op gang maar dat geeft niks, we zijn hier per slot van rekening voor onze rust. 

We gaan met de bus naar Mittelberg waar we een wandeling hebben gepland. Rond de klok van elf uur gaan we op pad.  Na altijd zomers in de bergen te hebben gelopen is het nu en hele nieuwe ervaring om in de sneeuw te lopen. Er ligt genoeg en het weer is aangenaam. Een helder blauwe lucht en heerlijk vriezend weer. We gaan eerst een stukje naar beneden en lopen zo het Wildental in. De paden zijn prima geprepareerd.  Het is heerlijk en het berglandschap is geweldig.  Na een uurtje bereiken we de Innere Wiesalpe. Daar eten we een heerlijk Knödelsoepje. Het pad loopt verder in de richting van Riezlern.
We lopen hier echt in een kerstkaart,  zo mooi.  We maken dan ook de nodige foto's. Het is echt een prachtige wandeling en we genieten dan ook volop. Om 14.30 uur bereiken we Riezlern weer.  We drinken er nog kopje koffie tegenover de Kanzelwandbahn.  Daarna nog wat boodschappen gedaan.  En we zijn om 16.00 uur weer in het appartement. 's-Avonds zijn we nog wezen eten bij Bex voor onze huwelijksdag. We hebben er heerlijk gegeten. Het diner werd afgesloten met een Heiße Liebe voor twee inclusief vuurwerk.











Zondag 12 januari 2025 Hirschegg-Heubergbahn-Baader höhenweg-Baad-Hirschegg [voor route klik hier] 
We nemen na de koffie de bus naar Hirschegg waar we uitstappen bij de Heubergbahn. Deze stoeltjeslift brengt ons omhoog naar waar de wandeling begint. We lopen over de Baader höhenweg in de richting van Baad. Ook nu weer worden we gewaar hoe anders alles is als in de zomer.  Het is echt prachtig. Het is een beetje bewolkt en vrij koud.

Al snel zijn we bij de Sonna-alpe. Hier is ook een stoeltjeslift waar heel veel skiërs mee omhoog komen. Het is nog geen tijd voor een bakje koffie dus lopen we door.  Na nog een half uur door een prachtig winterlandschap te hebben gelopen komen we bij Berggasthof Bühlalpe. Daar gaan we naar binnen en drinken daar nog een kopje koffie.  Het is er warm en gezellig. Als we weer verder gaan komt meteen een steil stuk naar beneden.  Zomers is dat al lastig laat staan nu met al die sneeuw.  Maar gelukkig zijn er touwen aangebracht waar we ons aan vast kunnen houden.  Dan komt weer een mooi stuk en we krijgen zicht op Baad.  Het eerste waar opvalt is het Kapelletje dat boven Baad uittorent.
Dit is de Kapelle St. Martin. Het is echt een fotogeniek kerkje. In Baad aangekomen eten we in de Kuhstall, een gezellig restaurantje. Ze hebben er heerlijke Kaiserschmarren. Het is er wel een beetje rumoerig want er zit een grote groep schnapps te hijsen. Dat mag de pret niet drukken.  We wilden eerst nog doorlopen naar het Bärgunttal maar dat zou te ver zijn.  Daarom besluiten we om langs de Breitach terug te lopen en kijken hoever we komen.  Dit blijkt en goede keuze te zijn want ook hier is weer een prachtig pad uitgezet dat deels langs een langlaufparcours gaat.  Soms lopen we vlak naast het parcours.  Één keer lopen we verkeerd en komen op het parcours terecht wat door een aantal langlaufers niet in dank wordt afgenomen.  Gelukkig kunnen we nog via een steile steig omhoog naar het originele wandelpad.  We zien al snel nu het Kerkje van Mittelberg maar we besluiten om door te gaan naar Hirschegg. 
We komen bij het punt waar we gister ook waren ( Aparthotel) en even verder buigt de weg weer af naar links langs de Breitach. Dan volgt nog een schitterend pad dat nog zeker drie kilometer doorloopt voordat we de eerste huizen van Hirschegg bereiken.  Daar aangekomen hebben we er ruim 13 kilometer op zitten. Ik vind dat we nog wel een bakje koffie verdiend hebben met een heerlijke apfelstrudel. Die nemen we bij S'Cafe im Dorf. Heerlijk. Het was een prachtige wandeling en wat hebben we genoten.











Maandag 13 januari 2025 Auenhütte-Melköde-Riezlern [voor route klik hier
Het is vanmorgen 15 graden onder nul. Het is glashelder en de zon laat zich ook al boven de bergtoppen zien.  We gaan met een stampvolle bus richting de Auenhütte. Daar zijn de liften voor de skiërs naar de Hohen Ifen. Maar wij nemen de wandelweg naar Melköde.
Dat is een wandeling die we in oktober 2023 ook gedaan hebben.  We lopen door een winterwonderland. Links en rechts van het pad ligt meters hoge sneeuw. We komen langs de Herz-see. Vanuit deze See worden de sneeuwkanonnen bevoorraad.  Zo te zien is er al heel wat gebruikt want het peil staat laag. De weg loopt langzaam omhoog.  Ook nu weer is het pad prima geprepareerd.  Het laatste stuk gaat het door het open veld.  De hut komt al in zicht.  Zo bereiken we binnen het uur de hut.  We hebben bij de bakker belegde broodjes gekocht die we hier opeten. We zitten in de schaduw, dus warm is het er niet.  Het vriest nog behoorlijk.
We zouden hier nog door kunnen lopen naar de Schwarzwasserhütte maar het is nog anderhalf uur lopen en het pad is steil. Dus daar zien we van af. We gaan weer terug richting de Auenhütte. Daar zijn we weer terug na een klein uurtje lopen. We drinken er een bakje koffie op het terras want de zon schijnt lekker.  Na een half uurtje gaan we weer verder.  Net op tijd want de zon verdwijnt achter de bergen en meteen is het een stuk kouder.  We gaan de winterwandelweg op richting Riezlern. Ook nu weer een prachtig pad. Ook nu weer loopt er een langlaufpad naast het pad.
We komen langs een mooi Kapelletje, de Bruder Klaus-kapelle. We moeten een stukje omhoog en komen dan bij het Kapelletje.  Er staan twee bankjes waarvan er nog één vrij is en we nemen plaats, heerlijk in de zon.  Zo zitten we daar een kwartier. Als we weer verder gaan komen we bij een splitsing waar niet helemaal duidelijk is of we links of rechts moeten.  Voor de hand ligt om het brede pad te nemen maar volgens Irma moeten we het smalle pad nemen.
Ik vraag me af of dat verstandig is want wie weet hoe steil het is.  Maar Irma kent geen pardon en we nemen het smalle pad.  We hebben al heel veel gelopen in Oostenrijk en we hebben minder steile paadjes gehad en dan begon Irma steevast te piepen maar nu loopt ze kordaat voorop en loop ik nog net niet te piepen. Maar goed,  uiteraard heeft Irma het weer bij het goed eind en even later komen we weer op bekend terrein. Onderweg zien we ook nog een prachtige waterval die helemaal bevroren is.  Het is nu nog een klein uurtje lopen naar Riezlern. Daar reserveren we een tafeltje voor twee voor vanavond in het restaurant tegenover de Kanzelwandbahn  en doen nog een paar boodschapjes. Zo zijn we om 16.00 uur weer terug in ons appartement.











Dinsdag 14 januari 2025 Oberstdorf-Oytalhaus-Oberstdorf [voor route klik hier
Vandaag staat er weer een mooie wandeling op het programma. We nemen na de koffie de bus naar Oberstdorf. Daar arriveren we rond de klok van elf uur.  Vanaf het station is het ongeveer een kwartier lopen naar de Nebelhornbahn. Daar vlakbij begint de wandeling.
Enkele jaren geleden waren we hier ook en zijn toen aan de rechter kant van de beek omhoog gegaan.  Nu gaan we aan de andere kant op pad. Het eerste stuk is vlak en er ligt niet zoveel sneeuw als we tot nog toe gewend zijn. Het pad loopt nu heel geleidelijk omhoog.  Als we bij de splitsing komen richting het Oytal merken we dat hier beduidend meer sneeuw ligt. Ook hier is het weer een winterwonderland. We maken weer de mooiste foto's. Allengs gaat het pad nu wat steiler omhoog.  Dat moet ook wel want het Oytalhaus ligt op 1009 meter. Als we bij een lange laan met aan beide zijden en rij monumentale bomen komen is het niet ver meer. We zien het Oytalhaus in de verte al liggen.  Het is een prachtig plaatje. Om 12.45 uur zijn we er.  Mooi op tijd voor en hapje.
Binnen aangekomen bestellen we voor ons beiden een portie Kaiserschmarren. Dat gaat er altijd in,  heerlijk. Na een klein uurtje gaan we weer terug. Maar we lopen eerst nog een klein stukje verder het Oytal in tot aan een bruggetje dat we in de verte zien. Daarna gaan we de zelfde weg terug tot aan de splitsing waar we het Oytal uitlopen. Daar nemen we het pad aan de andere kant van de beek als we gekomen zijn.  Dat blijkt een juiste keuze want we komen nog langs een aantal mooie uitkijkpunten.  Om 15.20 uur zijn we weer terug in Oberstdorf. Daar kijken we wat winkels en drinken en kopje koffie. Daarna gaan we weer terug met de bus naar Riezlern waar we uitstappen bij het Gemeindeambt. Daar is een après-ski party aan de gang. Leuk maar wij gaan weer verder. Het zou nog wel lang onrustig blijven in Riezlern. We brengen nog een bezoek aan de Kerk van Riezlern. 
Die is nog helemaal in de Kerststemming versierd van binnen compleet met Kerstboom en Kerstal. Dan lopen we nog even langs het ijsbaantje waar wat kinderen aan het schaatsen zijn.  Zo was het weer een geslaagde dag vandaag.



















Woensdag 15 januari 2025 Walserschanz-Breitachklamm-Schwendebrücke
[voor route klik hier
Vandaag staat een bezoek aan de Breitachklamm op het programma. Het is zaak dat we van te voren op internet checken of deze open is want bij bepaalde weersomstandigheden wordt de klamm afgesloten.  We nemen de bus richting Oberstdorf en stappen uit bij Walserschanz, dit is op de grens tussen Oostenrijk en Duitsland.
We moeten eerst een stuk langs de weg lopen over het trottoir waar minstens een meter sneeuw ligt. Dan gaat het via een smal pad best wel steil naar beneden. Even denken we er nog aan om de spikes onder te doen maar als het even verderop wat vlakker wordt zien we daar van af. We komen over mooie paden en lopen door het bos.  Ook hier weer goed geprepareerde paden.  Op een gegeven moment komen we bij een punt dat voor winterwandelen is afgesloten. Toch moeten we hier verder en we zien dan ook dat hier al meer mensen hebben gelopen. Dus toch maar het pad in. Het is best wel steil en we moeten stevig in de ankers. Uiteindelijk komen we op een asfaltweg.  Deze lopen we af naar beneden en zo komen we bij de ingang van de Breitachklamm. Het is de derde keer dat we de klamm bezoeken. In de winter is het wel wat anders als 's-zomers.
Het is al een spectaculaire klamm maar nu in de winter met al het ijs is het helemaal geweldig. Overal waar water naar beneden druipt vormen zich stalagtieten van ijs.  Deze zijn soms meters hoog.  Het is een spektakel van jewelste. En steeds dondert de Breitach zich door de nauwe klamm naar beneden. We zien rotsen die een hoedje op hebben van ijs. Dan weer een waterval van ijs.  Prachtig. Als we door de klamm heen zijn lopen we verder in de richting van Riezlern langs de Breitach. We passeren de grens naar Oostenrijk. Vandaar is het nog een half uur lopen naar het Waldhaus. Daar nemen we een lekker soepje en rusten wat uit.  Het Waldhaus is een gezellige hut,  mooi ingericht en lekker warm.  We gaan weer verder. Het is nog een uur naar Riezlern.  Dat wil zeggen over het gewone pad. 
Maar 's-winters is alles anders en we moeten de winterwandelweg aanhouden naar Schwende. Dus best een end om en steil omhoog. Maar het is geen straf hoor want we komen nog langs een langlaufloipe waar net een klasje met beginners van start gaan.  We kijken het even gniffelend aan en zijn blij dat wij niet zo aan het stuntelen zijn.  We zijn inmiddels in Schwende aangekomen. Vandaar lopen we over de brug naar de bushalte. Het laatste stukje naar Riezlern gaan we met de bus want we hebben er bijna 15 kilometers opzitten.
Zo zijn we om 16.00 uur weer terug in het appartement. Ook vandaag weer een voldane dag.


















Donderdag 16 januari 2025 
Baad-Bärgunttal-Baad-Mittelberg [voor route klik hier
De laatste dag alweer hier in het prachtige Kleinwalsertal. We nemen de bus naar Baad. Daar is een prachtige wandeling die door het Bärgunttal leidt naar de Bärgunthütte. Helaas zien we op een bord dat hetdonderdag Ruhetag is.
Toch een momentje van onoplettendheid van ons want meestal kijken we eerst op internet of de hut open is. Maar we gaan toch op pad. We hebben best nog wat in de rugzak zitten. Dit is de derde keer dat we deze wandeling maken dus we weten en beetje hoe het pad loopt.  We houden eerst links aan,  dat pad gaat geleidelijk omhoog. Er stroomt en beek aan onze rechterhand.  Ook nu weer hebben we prachtige uitzichten. Na 40 minuten bereiken we de hut waar we in de zon uit kunnen rusten.  Ik heb nog ontbijtkoek in de rugzak zitten.  Dat smaakt prima.  Zo blijven we een poosje zitten in het zonnetje.
Na een klein half uurtje gaan we weer terug maar nu over het andere pad zodat we de beek weer aan de rechterkant hebben. De zon schijnt lekker en het is er prachtig. Weer terug in Baad nemen we een kom soep bij café Baad Grund. Daarna lopen we weer over de winterwandelweg in de richting van Mittelberg zoals we afgelopen zondag ook hebben gelopen.  Dat is geen straf hoor om twee keer een zelfde stuk te lopen. We letten er wel op dat we niet meer over de langlaufloipe lopen en gaan op tijd van de loipe af om er 500 meter verder weer op te komen. We komen in Mittelberg uit een komen lang Haus Bärenkopf. Vlak daarna gaat het paadje omhoog naar Mittelberg-centrum. We komen boven bij de muziekkiosk uit. Die is ingericht met een winters tafereel. Na een bakje koffie bij Alte Krone is het weer tijd om op de bus te stappen naar Riezlern.

















Vrijdag 17 januari 2025 Riezlern-Brakel
We staan om 06.30 uu op en kunnen op ons gemak de laatste dingen inpakken. Om 07.30 uur nemen we de bus naar Oberstdorf. Daar nemen we een belegd broodje op het station terwijl we wachten op de trein. De trein vertrekt om 08.35 naar Ulm. Het is zaak dat we daar op tijd aankomen want de ICE zal daar niet op ons wachten. Maar we hoeven ons geen zorgen te maken.
De trein komt mooi op tijd aan in Ulm en we kunnen rustig overstappen in de ICE. We zoeken onze plaatsen op.  Ook nu weer is de reis zeer confortabel. Omdat we eerste klas reizen kunnen we via de app van de trein iets te eten bestellen en even later wordt het keurig bezorgd. We zijn om 14.10 uur op de Hauptbahnhof van Keulen waar we ruim de tijd hebben om over te stappen. We zien dat de Dom van Keulen pal voor de deur is van de uitgang van het station. Het is overigens een prachtig station dat doet denken aan Den Bosch en Amsterdam-centraal.
We stappen over op de ICE die ons verder naar Utrecht brengt. 
Onze plaatsen blijken te zijn bezet door andere mensen maar zij hebben geen plaatsen gereserveerd dus zoeken ze snel een veilig heenkomen. Doordat we wat vertraging hebben bij Oberhausen komen we te laat aan op Utrecht Centraal om de aansluitende trein te hebben dus nemen we de trein van 18.00 uur. We zijn om 18.35 uur in Zaltbommel waar Jan ons staat op te wachten om naar Brakel te brengen.


Samenvattend:
De treinreis is ons super bevallen. Heerlijk confortabel en af en toe de 300 km per uur aantikken.
Het verblijf in Alte Bank was dik in orde.
Het weer was top. 1 meter sneeuw in het dal. Blauwe lucht. Eén ochtend was het -15°. Geen sneeuwval gehad.
De keren dat we buiten de deur aten was het eten echt "Oostenrijks" goed.
We hebben 72 kilometer gewandeld in 6 dagen.
We hebben 1.600 meter bergop gelopen.
We hebben 2.180 meter bergaf gelopen.
Rummikub: Irma 125 punten
                      Teun 182 punten
Irma heeft opnieuw met overmacht gewonnen. 😥

Geen opmerkingen: